6 Mayıs 2010 Perşembe

1-A) DURGUN SU KÜLTÜRÜ

Durgun su kültürü bilinen en eski topraksız tarım örneği olup Havalandırmalı ve Havalandırmasız olmak üzere iki türü vardır.

Havalandırmasız su kültürü
Bu türde topraksız tarım yapmak için derinliği 30 cm’yi geçmeyen bir tekne, plastik geniş kaplar veya tanklar kullanılır. Sistem için hazırlanan besin eriyiği hazırlandıktan sonra bu kap yada tanklara üstten 5-10 cm boşluk kalacak şekilde doldurulur. Tankın üzerine 25mm aralıklı kafes tel gerilmiş bir çerçeve oturtulur. Kafes telin üzerine 10cm’ye kadar kalınlık oluşturacak şekilde kaba talaş veya benzeri bir materyal dökülür. Bu dökülen materyal sayesinde suyun ışık alması engellenir, bitkilerin ayakta durmaları sağlanır, solüsyonun sıcaklığındaki büyük oynamaların ve yosunlaşmanın önüne geçilmiş olur. Fide dikimi: 10cm kadar boylanmış olan fideler, hafifçe açılan talaşın arasından ve kafesli telin deliklerinden geçirilerek tanktaki eriyiğe kökleri değecek şekilde dikilir. Tanktaki besin eriyiği seviyesinin, hergün yapılacak damıtıl su ilavesiyle, korunması gerekmektedir. Besin eriyiğinin belli aralıklarla, bitki büyüklüğüne ve solüsyon hacmine bağlı olarak, değiştirilmesi gerekir.(7-14 gün gibi) Bitki büyüdükçe bu süre daha kısaltılır, fide halindeyken ise bu süre uzatılabilir.

Havalandırmalı su kültürü
Havalandırmasız yetiştiricilikten farklı olarak, bir de havalandırma tüpüne yada hava pompalarına ihtiyaç vardır. Bitkinin türüne ve ihtiyaçlarına bağlı olarak su içerisine yada direkt olarak köklere hava kabarcıkları pompalanmalıdır. Bu havalandırma sayesinde bitkinin köklerinde oluşabilecek çürümelerin önüne geçilir.
0 yorum :

Yorum Gönder

 


Topraksız Tarım , Topraksız Tarım hakkında bilgi , Topraksız Tarım örnekleri , Topraksız Tarım sistemleri , Topraksız Tarım besin ve gübreleri , topraksız tarım nasıl yapılır , topraksız tarım dizayn , topraksız tarım maliyeti , topraksız tarım nedir , topraksız tarım video , organik tarım , dizayn grup , elektronik devre arşivi, elektrik projeleri, basit elektronik devreler , Hediye arama , Hediye Bul , Hediye Arıyorum , Hydroponics , Zamazingolar.com , İlginç Ürünler Sitesi , Teknolojik Ürünler Sitesi , Piranha Grande , Piranha Grande Video İnceleme youtube