23 Ekim 2010 Cumartesi

Bitkilerde Mangan eksikliği

Bitkilerde Mangan eksikliği genellikle fazlaca organik madde içeren yüksek pH' lı, iyi havalanan, kurak ve yarı kurak bölgelerdeki alkali ve kireçli topraklarda daha sık görülmektedir. Mangan noksanlığı sonucunda genç yapraklarda kloroz ve bazen nekrozlar, tahıllarda buna ilave olarak gri benekler ortaya çıkmaktadır.
Kloroz damarlar arasında ve mozaik benzeri şekillerde görülmektedir. Bitkilerde mangan noksanlığına neden olan başlıca faktörler şu şekildedir.
- Topraktaki Mn+2 yoğunluğu,
- Topraktaki diğer katyonların yoğunluğu,
- Toprağın KDK' sı,
- Toprağın organik madde içeriği, mikrobiyal aktivite, sıcaklığı,redoks potansiyeli,
- Toprağın veya yetiştirme ortamının pH' sı gibi faktörler manganın yarayışlılığına etki etmektedirler.

0 yorum :

Yorum Gönder

 


Topraksız Tarım , Topraksız Tarım hakkında bilgi , Topraksız Tarım örnekleri , Topraksız Tarım sistemleri , Topraksız Tarım besin ve gübreleri , topraksız tarım nasıl yapılır , topraksız tarım dizayn , topraksız tarım maliyeti , topraksız tarım nedir , topraksız tarım video , organik tarım , dizayn grup , elektronik devre arşivi, elektrik projeleri, basit elektronik devreler , Hediye arama , Hediye Bul , Hediye Arıyorum , Hydroponics , Zamazingolar.com , İlginç Ürünler Sitesi , Teknolojik Ürünler Sitesi , Piranha Grande , Piranha Grande Video İnceleme youtube